„Vše, co si přeješ, je na cestě před tebou. Vše, co k tomu potřebuješ, je ve tvých rukou… Vše je možné (www.vsemoznik.cz).“

Kutnohorský grafik, kreslíř a stavitel motocyklů Michal Cetkovský (*1978) patří k všestranným umělcům. Od dětství navštěvoval výtvarné kroužky a v soutěžích získal několik ocenění. Studium umění se však nestalo jeho hlavním oborem. Jelikož ho zároveň zajímala technika, vystudoval Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře a pokračoval ve studiu na ČVUT strojní v Praze. Po celou dobu se ale věnoval kreslení a neustále cestoval mezi dvěma světy techniky a umění. Semináře průmyslového designu pod vedením legendárního Václava Krále se stávají pak pomyslným spojením těchto světů.

V tomto ranném období vzniká první ucelenější cyklus surrealisticky laděných kreseb tuhou s názvem Tichá zběsilost. Zároveň dle vlastních návrhů staví první kompletní motocykly ve stylu chopper a účastní se s nimi výstav. Stává se i jedním ze zakladatelů kutnohorského motorkářského klubu Royal Riders, který funguje již přes 20 let.

Touha po výtvarné tvorbě pak však zvítězila, a tak předčasně opustil vysokou školu a začal pracovat v rozvíjejícím se Výtvarném studiu malíře Jana Chaloupka v Praze. Díky tomu se osobně setkává s předními českými výtvarníky, galeristy, teoretiky a divadelníky. Získává přehled o umění z první ruky. Pracovní náplní se stává počítačová grafika, DTP a tisková produkce.

Pod vedením Jana Chaloupka připravuje, jak pro Galerii Vltavín, tak i pro České muzeum výtvarných umění, mnoho pozvánek, výstavních katalogů a velkých monografií zvučných jmen jako Švankmajer, Rittstein, Kubín, Lhoták, Tikal, Filla aj. Práce jsou i pro galerie Hollar, JBK, Sklenář nebo Intimní divadlo Bláhové Dáši.

Mezi výčtem významných osobních setkání ve spolupráci nechybí Magor Jirous, Jiří Tichý, Adolf Born, Jan Švankmajer…  nebo dlouholetá práce na knihách pro významného kunsthistorika Prof. PhDr. Jiřího Siblíka.Mimo umělecké monografie se podílí na grafice i pro pohádkové knihy. Čínské pohádky Lucie Olivové získávají dokonce za zpracování cenu za nejkrásnější dětskou knihu roku 2007.

Velkou součástí práce je samozřejmě i veškerá reklamní grafika, obalový design a zajištění výstavních expozic a konferencí, a to hlavně pro velké farmaceutické společnosti jako Boehringer Ingelheim, Schering Plough, Pfizer, Montrose Pharma a Ipsum Grade. Pracuje na tiskovinách a kampaních i pro známé přípravky jako Mucosolvan, Claritine, Micardis, Spiriva nebo Xyzal. Spolupráce v oboru farmacie je i s předními lékaři na odborných publikacích například o chronických plicních nemocích a cévních příhodách. Několik let pracuje i na propagaci top pražských hotelů jako U Prince, U Zlatého stromu nebo pro Dům Módy na Václavském náměstí.Více jak desetileté období sbírání zkušeností končí Michal v roce 2008 odchodem z Prahy zpět do rodného města, kde se dál věnuje grafice v reklamní agentuře Lepor. Zde vytváří veškerou grafiku pro malé i velké regionální společnosti jako Zenit, Charvát, Foxconn, Emerson, Asmo, Lear, Kovolis Hedvikov, Unikom atd.. Spolupráce je i s městem Kutná Hora a Zruč nad Sázavou.Výtvarně je zde aktivní hlavně pro užitou grafiku. Nicméně nárazově vznikají drobné, ale zásadní, kresby propiskou a jejich cyklus Skici ze surrealistického deníku. Později cyklus Vidění vytvořený tuší. Souhrn tvorby je pak v roce 2014 k vidění na samostatných výstavách v Kutné Hoře a Praze a vzniká vlastní kniha s dosavadní tvorbou.

Nabyté znalosti z techniky nacházejí uplatnění v jeho velkém koníčku, vlastním stavění a konstruování motocyklů. V oboru chopperů se jeho výtvory dostávají do povědomí na výstavách s tímto zaměřením. Díky své jedinečnosti sklízejí několik předních ocenění i v mezinárodní konkurenci. Jeho stavba Fena (FN500SV) je dokonce uvedena v knize německého Motorradu 1000 nejzásadnějších staveb světa.

Na motorkářské téma vzniká i mnoho kreseb použitých do propagace akcí na plakáty a trička. Během let se také seznamuje s předními staviteli a úpravci motocyklů jako Roman Buš, byBob, Míra Žižka a aktivně pomáhá při organizaci výstav a srazů Bohemian Custom Bike v Praze na Výstavišti a Big Lake Custom na Mušovských jezerech. Několik let podporuje tuto scénu i vydáváním vlastního časopisu Chopperweb.czpsaním článků do médií.

V rodném městě zůstává i po odchodu z reklamní agentury a rozšiřuje své znalosti o 3D grafiku, animaci, vizualizace a virtuální realitu jako grafický designer pro firmu Foxconn.

Ve výtvarné tvorbě je od začátku věrný surrealismu, a to i přes několikaletý vnější vliv stovek shlédnutých obrazů různých směrů při své práci. Oblíbenou technikou je kresba tužkou, propiskou a tuší. Nebojí se využívat i počítačové grafické programy k dalšímu zpracování, kolorování a výslednému digitálnímu tisku. Vyznává automatickou kresbu bez jakýchkoliv zábran, kde výsledek není od začátku dán. Řídí se výhradně momentálním pocitem, kterým je často deprese, hranice mezi snem a realitou, sex, bolest, neustálý boj rozpolcené povahy.


Přehled výtvarné tvorby najdete pod odkazem: KRESBA

Přehled grafické práce najdete pod odkazem: REFERENCE

Přehled staveb motocyklů najdete pod odkazem: MOTOCYKLY

Samostatné výstavy:

1998 – klub Vagon, Kutná Hora
1999 – galerie Dobrá čajovna, Kutná Hora
2013 – Pivovar, Kutná Hora
2014 – galerie Ars Diva, Praha
2014 – galerie knihkupectví Kosmas, Kutná Hora
2014 – Městská knihovna, Kutná Hora


Soutěžní výstavy staveb motocyklů:

2003 – Czech performance, Výstaviště Praha (1. místo Klasický styl)
2005 – Tunning party, Hradec Králové (1. místo časopisu Easyriders)
2006 – Bohemia Custom, Výstaviště Praha (1. a 2.místo Chopper)
2007 – Bohemia Custom, Výstaviště Praha
2008 – Bohemia Custom, Výstaviště Praha (3. místo Oldschool)
2010 – Bohemia Custom, Výstaviště Praha
2013 – Pivovar, Kutná Hora
2013 – Euro Bike Fest – Big Lake Custom, Pasohlávky
2014 – Bohemian Custom Bike, Výstaviště Praha (5. místo Freestyle)


ONLINE KATALOGY KRESEB A MOTOCYKLŮ